Ekologiya üzrə qısamüddətli layihə "pişiklər bizim kiçik dostlarımızdır. Yaradıcı layihə" Mənim sevimli pişiyim Həssas anlarda fəaliyyət

"Heyvan - pişik" uşaq bağçasında layihə. Orta məktəbəqədər yaş


Layihə böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqlar üçün nəzərdə tutulub və pedaqoqlar, ibtidai sinif müəllimləri və valideynlər üçün maraqlı olacaq.
Layihə pasportu
Layihə növü:
Dominant fəaliyyətə görə: təcrübə yönümlü
Məzmununa görə: təbii olaraq elmidir.
Layihə iştirakçılarının sayına görə: qrup.
Zamanla: qısa müddətli (2 həftə)
Layihə iştirakçıları: böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqlar, tərbiyəçilər, valideynlər.
Uşaqların yaşı: böyük məktəbəqədər yaş
Davranış forması: gündəlik həyatda və müxtəlif fəaliyyətlərdə.
Layihə obyekti- pişik.
Layihə mövzusu- ev pişiklərinin həyat tərzi.
Layihənin nəzərdə tutulan məhsulu:
1. Məktəbəqədər uşaqların yaradıcılıq işlərinin sərgiləri.
2. Pişiklər üçün kafe.
3. Uşaq master-klassı "Pişiklər və pişiklər üçün müalicələr".
4. Video - layihənin eskizləri.
5. “Mənim sevimli pişiyim” ekoloji qəzeti.
6. Ekoloji oyunların kartotekası.
Layihənin resurs dəstəyi: Uşaq bağçasının saytı, qrup otağı, məktəbəqədər uşaqlar üçün mənzillər.

Layihənin məqsədi- pişiklərə qayğı göstərməklə onlara sevgi formalaşdırmaq.
Layihənin məqsədləri:
1) ev heyvanları - pişiklər haqqında bilikləri genişləndirmək;
2) heyvanlara qayğıkeş münasibətin inkişafına kömək etmək;
3) tədqiqat bacarıqlarını inkişaf etdirmək;
4) komandada işləmək bacarığını inkişaf etdirmək;
5) ev heyvanları üçün məsuliyyət tərbiyə etmək;
6) ekoloji şüur ​​bacarıqlarını formalaşdırmaq.
Hipotez: pişiklərə qayğı göstərsək, dünyanı daha mehriban etməyə və onların növ tərkibini qorumağa kömək edəcəyik, evsiz pişiklər daha az olacaq.
Problemli suallar:
1. Pişiklər kimlərdir?
2. Pişikləri kim əhliləşdirib?
3. Pişiklərin hansı qabiliyyətləri var?
4. Pişiklərin həyatında insanların rolu nədir?
Layihənin aktuallığı: insanların əksəriyyəti bir heyvana qarşı yeni vəzifələrini tam məsuliyyətlə götürür, ona qulluq etmək insan üçün adi bir şey kimi görünür. Evlərinə bir pişik gətirən bəziləri onu oyuncaq kimi təqdim edir. Elə sahiblər də var ki, onların öhdəsindən gələ bilməyib cansıxıcı oyuncağı küçəyə atır. Layihəmiz kifayət qədər aktualdır, çünki. uşaqlarda ev pişiklərinə qarşı empatiya, hörmət və məsuliyyət inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır.
Bir layihə həyata keçirsək, onda:
uşaqların pişiklər haqqında bilik səviyyəsi artacaq;
ekoloji mədəniyyətin əsasları formalaşacaq;
məktəbəqədər uşaqlar məhsuldar fəaliyyətlər vasitəsilə bütün canlılara empatiya hissi inkişaf etdirəcəklər;
valideyn-övlad-müəllim arasında əlaqələr möhkəmlənəcək.

2. Layihənin həyata keçirilməsi alqoritmi:

1. Pişiklərin həyatının və vərdişlərinin müşahidəsi.
2. Pişik problemlərinin müzakirəsi.
3. Bədii ədəbiyyat oxumaq.
4. "Pişiklər və pişiklər üçün müalicələr" uşaq master-klassının təşkili.
5. Pişiklər üçün kafenin təşkili.
6. Pişik cinslərinin fotoşəkilləri, cizgi filmləri ilə slaydlara baxmaq.
7. Uşaqların yaradıcılıq işlərindən ibarət sərgilərin təşkili. 3.1 Layihənin aparılması və həyata keçirilməsi mərhələləri
Hazırlıq mərhələsi:
Məqsəd: məktəbəqədər uşaqların və onların valideynlərinin biliklərini genişləndirmək üçün təsirli üsul və üsulların axtarışı.
Metodlar və texnikalar
Problemin həlli
Təbii ədəbiyyat oxumaq
Modellərlə işləmək.
Adekvat emosiyalar oyatmaq üsulu
Detallara diqqət yetirmə üsulu.
müşahidə.
Bir oyun.
Modelləşdirmə.
Problemli sualların ifadəsi
Əmək tapşırıqları
Təhlil və ümumiləşdirmə üsulu
Fotoreportaj
İKT

Əsas (praktiki) mərhələ
Əsas mərhələnin məqsədi: layihənin bütün iştirakçıları arasında qarşılıqlı əlaqənin təşkili, layihə zamanı əldə edilən nəticələrin daimi müzakirəsi.
1. Pişiklər haqqında təbiət tarixi ədəbiyyatının nəzərdən keçirilməsi.
2. Uşaqlarla yaradıcılıq işlərinin aparılması.
3. Yaradıcılıq işlərinin sərgilərinin təşkili.
4. Uşaq master-klassı "Pişiklər üçün müalicələr"
5. Kafenin təşkili.
6. Ailə fotoreportajı.
7. “Mənim sevimli pişiyim” adlı ekoloji qəzet yaradın.
8. Heyvan oyuncağı hazırlayın.

Jurnallar və kitablar bizə pişik cinsləri, onların vərdişləri, onlara qulluq yolları haqqında hər şeyi öyrənməyə kömək etdi.

Tullantılardan uşaqlarla birlikdə sevimli pişiyi üçün oyuncaqlar düzəldiblər. Bu iş forması uşaqlarda ev heyvanına qulluq etmək, onu məmnun etmək, onunla oynamaq istəyini inkişaf etdirməyə imkan verir. Uşaqlarda müsbət emosiyaların inkişafı onlarda xeyirxahlıq tərbiyəsinə kömək edir. Oyuncaqların fərqli olduğu ortaya çıxdı - yaylar, səs-küy yaradanlar, iynəcələr, siçanlar.


Uşaq evində ev heyvanları bu oyuncaqlarla belə oynayır:






Hər bir pişik üçün uşaqlar müəllimlə birlikdə bir müalicə - yulaf əkdilər. Hər bir fincan imzalandı və uşaqlar tumurcuqları və tumurcuqların böyüməsini maraqla izlədilər. Valideynlər üçün ev heyvanı üçün yeməklərin necə yetişdirilməsi ilə bağlı uşaq master-klassı keçirdik.




Uşaqlar öz pişiklərinin şəkillərini gətirdilər və biz onlarla ekoloji divar qəzeti hazırladıq. Uşaqlar ev heyvanları, onun vərdişləri, sevimli yeməyi haqqında danışdılar, təəssüratlarını bölüşdülər.


Uşaqlarla birlikdə layihənin mövzusu ilə bağlı çoxlu şəkil çəkdik və heykəltəraşlıq etdik.

Uşaqlar ev heyvanları üçün yaşıl şirniyyat götürdülər.





Valideynlər pişiklər üçün ev kafesi haqqında fotoreportaj təqdim etdilər.





Son mərhələ
Məqsəd: layihənin həyata keçirilməsi üçün aparılan işlərin, əldə edilmiş nəticələrin (uğurlar və uğursuzluqlar) təhlili.

Uşaqlar və valideynlər layihəyə maraq və iştirak etmək istəklərini bildirdilər.
Nəticə
Layihə boyu uşaqlar axtarış sualları verməyi və onlara cavab verməyi öyrəndilər. Uşaqlar bir pişiyin nə yediyini, vərdişlərini, insanın pişiyin həyatındakı rolunu öyrəndilər. Uşaqlar bilirlər ki, ev heyvanınıza qulluq etməlisiniz: onu qidalandırın, onunla oynayın, ondan sonra təmizləyin və sadəcə onu sevin. Uşaq-böyüklər münasibətlərinin gücləndirilməsi.

Svetlana Makeyeva
Danışıq terapevtinin iştirakı ilə böyük qrupda "Pişiklər" layihəsi

Layihə« Pişiklər»

Layihə iştirakçıları: uşaqlar böyük qrup, valideynlər, danışma terapevti, pedaqoqlar, musiqi direktoru

Son tarix: bir ay

Hədəf:

Uşaqların haqqında biliklərini genişləndirin pişik heyvanlar aləminin nümayəndəsi kimi və obrazın müxtəlif təcəssümünü nümayiş etdirir pişiklər müxtəlif sənət formalarında.

Valideynlərin və uşaqların birgə fəaliyyətə cəlb edilməsi.

Tapşırıqlar:

Uşaqların anlayışını dərinləşdirin və genişləndirin pişik: pişiklərin görünüşünün xüsusiyyətləri, vərdişləri haqqında;

İnkişafı təşviq edin çıxışlar: lüğəti zənginləşdirmək və aktivləşdirmək, ifadəliliyini artırmaq, nitqin leksik və qrammatik quruluşunu, nitq fəaliyyətində nitq ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirmək;

vizual-eşitmə diqqət və qavrayış, yaddaş, təfəkkür inkişafı;

təqdim etmək pişik obrazı ilə layihə iştirakçıları xalq yaradıcılığında (duman, Filimonovskaya) ;

Müxtəlif bədii fəaliyyət növlərini mənimsəməyə kömək edin, müxtəlif vizual materiallardan və alətlərdən istifadə edin (uşaqlar və valideynlər);

Məhsuldar fəaliyyətlərdə öz biliklərini və təəssüratlarını ifadə etmək bacarığını möhkəmləndirmək pişiklər;

Pişiklərin oyun şəkillərini yaratarkən təxəyyül inkişaf etdirin;

Vəhşi təbiətə sevgi və ona qayğı göstərmək arzusunu inkişaf etdirmək.

annotasiya:

ərzində layihə uşaqlar pişiklərin müxtəlif görünüşünü, vərdişlərini öyrənəcəklər.

Hekayələr yazmağı öyrənin pişiklər, tapmacalar icad etmək, həmçinin müxtəlif bədii üsullardan istifadə etməklə bədii yaradıcılıqda ideya icad etməyi və təcəssüm etdirməyi öyrənir.

Gözlənilən nəticələr:

Uşaqların və valideynlərin, valideynlərin və müəllimlərin fəal əməkdaşlıq prosesində, həyata keçirilməsində birləşdirilməsi layihə.

haqqında biliklərin əldə edilməsi pişiklər.

lüğətin zənginləşdirilməsi və aktivləşdirilməsi,

Bədii tamaşanın ifadəliliyinin formalaşması şəkillər: mimika, səhnələşdirmədə plastiklik.

İcra layihə:

Bir ev heyvanı haqqında danışın pişik onlar haqqında ensiklopediyalardan istifadə etməklə.

Rus xalqı oxumaq nağıllar: "Pişik və Tülkü", "Pişik, xoruz və tülkü", "Niyə pişik yalnız səhər yeməyindən sonra yuyur", "Alim pişik". C. Perrot "Çəkməli pişik". Şeir: A. Barto, V. Berestov, B. Zaxoder, S. Marşak.

Haqqında atalar sözləri, məsəllər, mahnılar, uşaq qafiyələri ilə tanışlıq pişiklər.

Haqqında albomların, fotoşəkillərin, kitabların, ensiklopediyaların müstəqil ekspertizası pişiklər.

Sərgi üçün sənətkarlıq etmək üçün valideynlərə məsləhət.

Təsviri, yaradıcı hekayələr yazmaq "Mənim tüklü dostum".

Tapmacaları təxmin etmək və icad etmək.

Öyrənmə şeirləri, S.Marşak, K.Çukovskinin tərcüməsində ingilis mahnıları, uşaq mahnıları, haqqında musiqi əsərləri pişik.

Didaktik oyunlar: "Kimə nə lazımdır", "Uşaq üçün ana tap", "Kim harada yaşayır", "Murkamızı qidalandıraq",

Rol oyunu "Baytar klinikası", "Salon "tük".

Müxtəlif fəaliyyət növləri: "Tüklü cazibə".

Oyun məşqləri - gimnastika elementləri ilə bədahətən « Pişik vərdişləri» , açıq oyunlar "Bala və pişiklər", "Pişik və Siçanlar".

Sərgi “Hər şeyə aiddir pişiklər» .

Təqdimat layihə« pişiklər» .

Musiqili "Kim rok edir "MEOW?".

Valideynlərlə iş

Tamaşa üçün kostyumların hazırlanması.

Uşaqlarla sənətkarlıq etmək.

Sərgidə iştirak.

Ədəbiyyat Mərkəzi (nitqin inkişafı):

S. Ya. Marşak "Bığlı - Zolaqlı", ingilis xalq mahnıları;

V. Suteev "Kim dedi miyav?", "Üç pişik";

Şifahi folklor (qafiyələr, tapmacalar, mahnılar, ninnilər, qafiyələri saymaq);

Nağıl "Niyə pişik yeməkdən sonra özünü yuyur";

Rus xalq nağıllarını oxumaq "Pişik və Tülkü", "Pişik, xoruz və tülkü",

K. Uşinski "Pişik Vaska", L. Tolstoy "Kitty";

- Hekayələr oxumaq: "Canlı papaq" N. Nosov, "Sərçə" M Qorki.

V. Berestov "Kitty", « pişik balası» , "Kim nə öyrənəcək"

Artikulyasiya gimnastikasının elementləri;

Barmaq oyunları.

-Nitqin inkişafı üçün oyunlar: "Biri çoxdur", "Nə, nə, nə", "Nə edir (yut?", "Pişik harada gizləndi?", "Bunu şirin adlandırın";

Haqqında hekayə-təsvirin tərtibi pişik təklif olunan plan-sxem üzrə;

Rəsm əsasında təsviri hekayə yazmaq « Pişik ilə pişik» ;

Modelləşdirmə metodundan istifadə edərək hekayə tərtib etmək (E. Charushin « pişik» );

Nağıl və mahnılarla audio yazılara qulaq asmaq.

İncəsənət Mərkəzi:

modelləşdirmə (plastilin, gil, xəmir);

Rəsm (qeyri-ənənəvi üsullar - poke, möhür və s.)

Ərizə (qeyri-ənənəvi üsullar - qırıq, yun sap, kolaj və s.)

Dizayn (origami, silindrlərdən, həndəsi formalardan, təbii materiallardan sənətkarlıq);

İllüstrasiyaların araşdırılması;

Boyama səhifələri.

Elm və Təbiət Mərkəzi:

Animal Encyclopedia;

Şəkillər;

Baxım qaydaları pişik;

Struktur pişiklər(xalça üzərində modellər);

nəzərə alınmalıdır pişiklər(oyuncaq).

Riyaziyyat/Manipulyativ Mərkəz oyunlar:

-Oyunlar: "Şəkil toplayın, tapmacalar"; "İki eyni tap", "Kimin kölgəsi haradadır?",

Riyaziyyat dərsləri "Kimə hansı qab" (dəyər)

Kulinariya Mərkəzi:

Nə sevir pişik?

teatr mərkəzi:

dramatizasiya "Kim dedi miyav?"

mobil oyun « Pişiklər - siçanlar»

Barmaq teatrı

Mərkəz Ailəsi:

Mövzu ilə bağlı valideynlərlə sənətkarlıq etmək layihə.

Sərginin təşkili.

Pişiklər dünyası.

Uşaq bağçasının hazırlıq qrupunda qısamüddətli yaradıcı təcrübə yönümlü layihə.

Hədəf: Müxtəlif fəaliyyətlər vasitəsilə uşaqların ev heyvanı - pişik haqqında biliklərini genişləndirin və ümumiləşdirin.

Tapşırıqlar:- məktəbəqədər uşaqlarda idrak marağının formalaşması üçün şərait yaratmaq;

Valideynləri birgə fəaliyyətə cəlb etmək,

Ardıcıl nitqi inkişaf etdirin, uşaqların lüğətini zənginləşdirin,

Heyvanlara qulluq etmək istəyini artırın.

Layihə məhsulu: Mini-muzeydə ekspozisiya. Uşaqların pişik haqqında yaradıcı hekayələri (onların ən çox bəyəndikləri ev heyvanı və ya pişik cinsi).

motivasiya mərhələsi.Problemli vəziyyət. Layihənin inkişafına təkan Yana'nın hekayəsi idi ki, ona bir pişik verəcəyini vəd etdilər, lakin o, çətinlik çəkir: onun üçün hansı cins ev heyvanını seçəcəyini bilmir. Müəllim Yanaya kömək etməyi təklif etdi.

Canlandırma üçün suallar: Hansı pişik cinslərini bilirsiniz? Sizin evdə hansı pişik var? Evə götürmək üçün ən yaxşı pişik hansıdır? Bir pişik balasına necə qulluq etmək olar? Bir pişik balasına qulluq etmək üçün evdə nəyə ehtiyacınız var? Bir pişik böyütmək üçün hansı qaydalar var?

Müzakirə zamanı uşaqlar valideynlərinin köməyi ilə pişiklər haqqında mini muzeyin ekspozisiyasını təşkil etmək qərarına gəldilər (pişik və pişiklərin heykəlcikləri, oyuncaqlar - pişiklər, bədii ədəbiyyat, uşaq elmi-populyar ədəbiyyatı, fotoşəkillər, şəkillər, rəsmlər, sənətkarlıq ...), bəzi uşaqlar istəklərini bildirdilər. Ən çox bəyəndiyiniz ev heyvanınız/cinsiniz haqqında bizə məlumat verin.

Müzakirə"Pişiklər dünyası" mini-muzeyində sərgi üçün dizayn variantları.

Problem-fəaliyyət mərhələsi.Layihənin xülasəsi:

Təşkil olunan təhsil fəaliyyəti:

Ev heyvanları (pişiklər) haqqında söhbət: növ müxtəlifliyi, vərdişlər, vərdişlər, görünüş.

Gəzinti zamanı, eləcə də evdə pişiklərin müşahidəsi (struktur hissələri, xarakterik və fərdi xüsusiyyətlər, vərdişlər, duruşlar).

Heyvan həyatı haqqında hekayələr oxumaq (K.Uşinski. Vaska. N. Nosov. Yaşayan papaq. İ.V. Qurina. Pişik balasının sərgüzəştləri)

"Kittens ilə pişik" rəsminin, illüstrasiyalar, fotoşəkillər, mövzu ilə bağlı kiçik formaların heykəlləri (şəklin başa düşülməsi, emosional reaksiya, pozanın vurğulanması, heyvanın görünüşü).

Musiqi və ədəbi əsərlərə qulaq asmaq, mövzu ilə bağlı təqdimatlara baxmaq.

Təhsil vəziyyəti: Kağız konstruksiya / "Pişik" tətbiqi

Təhsil sahələrində böyüklər və müstəqil uşaq fəaliyyəti ilə birgə:

“Nitqin İnkişafı” QHT

Mövzu ilə bağlı yaradıcı hekayə: "Bir pişik sevimli yumşaq oyuncaqdır."

Bədii ədəbiyyatla tanışlıq: Pişik haqqında atalar sözləri və məsəllər öyrənmək, uşaq mahnıları, mahnılar, tapmacalar, şeirlər, nağıllar oxumaq, nağıllar danışmaq:

V. Suteev Üç pişik. Balıqçı pişik. Kim miyavladı dedi? I. Belyshev İnadkar pişik; S. Marshak Pişik evi; D.Kharms Heyrətamiz pişik (şeir); A. Lopatina, M. Skrebtsova Ev heyvanlarımız; ev heyvanları haqqında şeirlər toplusu; Pişiklər və pişiklər haqqında (qafiyələr); tapmacalar, atalar sözləri və məsəllər; K. Uşinski Rogue pişik (hekayələr), G. Tsyferov Necə böyük olmaq olar; G. Oster, M. Plyatskovsky Woof adlı pişik balası və digər nağıllar; R. Kipling Öz-özünə yeriyən pişik; I. Novikova Dusya daçaya getdi (şeir).

"Koqnitiv İnkişaf" QHT

"Ev heyvanları" noutbukunun hazırlanması

"Ev heyvanlarımız" təhsil kartları, açıqcalar kolleksiyasının doldurulması

Mövzu ilə bağlı şəkilli, əyani və illüstrativ materialların, həmçinin uşaq maarifləndirici jurnallarının yoxlanılması: “Niyə dünyada hər şey üçün”, “Dörd ayaqlı dostlar”, “Pişiklər”; uşaq ensiklopediyası "Pişiklər və pişiklər", T. Stadolnikovanın "Bir pişik necə böyütmək olar" kitabını oxumaq.

“Fiziki İnkişaf” QHT

Bədən tərbiyəsi dəqiqələri: “Üç pişik”, oyun məşqləri “Kittens”, barmaq gimnastikası “Pişik”, “Pişiklər”, “Kisonka-purr”.

“Sosial və kommunikativ inkişaf” QHT

Rol oyunları: Pet mağazası. Baytarlıq klinikası.

Didaktik, stolüstü və çap oyunları: Həndəsi mozaika; tangram; kublar; bulmacalar: Ev heyvanları. Kitten Woof, Pişik Konserti; Mood Zoo; Emosiyalar və əhval-ruhiyyə; Emosiyalar qatarı; gəzinti oyunları: Pişik Leopoldun macəraları; Pişik macərası.

“Bədii-estetik inkişaf” QHT

Heyvan heykəlciklərinə baxır. Heykəltəraşlıq haqqında söhbət (heyvan janrının timsalında): mini-muzeydə ekspozisiya və ekspozisiya.

S. Marşakın "Axmaq siçanın nağılı" nağılı əsasında oyun-dramatizasiya. Orta qrupun uşaqlarına dramatizasiya göstərin.

Yaradıcılıq emalatxanası: Rəsm "Bu gülməli pişiklər". Kağız konstruksiya (origami) "Pişik". Modelləşdirmə "Pişik". Tətbiq: düymələrlə, xalçada. Rəqəmlərlə rəsm, rəngləmə. Stencils istifadə (lyuk, boyama): ev heyvanları, pişik, pişik.

Mahnıları dinləmək və oxumaq, təqdimatlara baxmaq: "Dələng pişiyi", "Pişik mahnısı", "Öp-öp, miyav"; "Qırmızı pişik" və s.

Cizgi filmlərinə baxmaq: "Prostokvaşinodan üçü"; "Vuf adlı pişik"; "Bremen şəhərinin musiqiçiləri", "Pişik və tülkü", "Pişik evi"; "Dəcəl pişik"

Yaradıcılıq mərhələsi.

"Pişiklər dünyası" mini-muzeyinin ekspozisiyasının dekorasiyası. Valideynlərə və digər qrupların müəllimlərinə mini muzeyin təqdimatı.

Sevdiyiniz ev heyvanı/cins haqqında hekayənizlə həmyaşıdlarınızla danışın.

Uşaqlar sevimli yumşaq oyuncaqlarını - pişikləri gətirdilər, onları niyə bəyəndiklərini, onlarla necə oynaya biləcəklərini söylədilər.

Valideynlərin köməyi ilə "Pişiklər Dünyası" mini-muzeyinin ekspozisiyası təşkil edildi: uşaqlar pişik və pişiklərin heykəlcikləri, kitablar, fotoşəkillər, şəkillər, oyuncaqlar - müxtəlif materiallardan (plastik, xəz, parça) hazırlanmış pişiklər gətirdilər. evdən ...

Uşaqların köməyi ilə müəllim ev heyvanları haqqında bir dəftər hazırladı: uşaqlar ciblərdə şəkilləri kəsməyə, yapışdırmağa və düzməyə kömək etdi.

Layihənin nəticəsi: Yana ən çox fars pişiklərini bəyəndi, özü üçün pişik balasını seçməkdə kömək etdiklərinə görə dostlarına təşəkkür etdi. Mini-muzeyimiz uşaqlar, valideynlər və müəllimlər arasında çox populyardır. Növbəti mini-muzey ekspozisiyasının mövzusu ilə bağlı artıq göstərişlər var.

Uşaq kağız işi: "Pişik (Kitty)". Məktəbəqədər uşaqlar sənətkarlıqlarını kiçik detallarla məhəbbətlə tamamladılar: yaxalar, zərgərlik. Valideynlər guşəsindəki sərgi valideynləri çox sevindirdi.

"Pişiklər dünyası" yaradıcı tədqiqat layihəsi Dmitrieva S.A.


"PİŞİKLƏR DÜNYASI"

Hədəf:


  • Uşaqların ev pişiyi haqqında biliklərini genişləndirin və ümumiləşdirin - müxtəlif fəaliyyətlər vasitəsilə

  • Uşaqların sənətdə və folklorda pişiyin yeri haqqında üfüqlərini genişləndirmək.
Tapşırıqlar:

  • Uşaqlarda idrak marağının formalaşması üçün şərait yaradın

  • Uşaqları, valideynləri, müəllimləri birgə fəaliyyətə cəlb edin

  • Ardıcıl nitqi inkişaf etdirin, uşaqların lüğətini zənginləşdirin.

^ Layihənin İcra Planı

Proqram bölməsi

Uşaq fəaliyyət növləri

^ Oyun fəaliyyəti


Rol oyunu "Pet shop", "Baytar"

"Pişik, xoruz və tülkü" əsəri əsasında oyun-dramatizasiya

^ Nitqin inkişafı


"Mənim pişiyim", "Sevdiyim pişiklərin cinsi" mövzularında uşaqların yaradıcı hekayələri

"Qrupumuzun sevimli pişikləri" didaktik albomunun yaradılması

^ Sağlamlıq və fiziki inkişaf


Canlandırıcı gimnastikanın öyrənilməsi və aparılması "Biz pişik balalarıyıq"

Bədən tərbiyəsi "Üç pişik"


^ koqnitiv inkişaf

"Ailəmin sevimli pişiyi" albomunun tərtibatı

Uydurma


Pişiklər haqqında atalar sözləri və məsəlləri öyrənmək

"Bremen musiqiçiləri", "Pişik və tülkü", "Pişik evi", "Çəkməli pişik" nağıllarının oxunması; "Canlı papaq", "Vaska", "Karasi" hekayələri.

"Prostokvashino" öyrənmək

Pişiklər haqqında sayma qafiyələrini əzbərləmək, Y. Moritsin "Pişik buketi" şeirlərini.

^ Vizual fəaliyyət


Rəsm "Mənim pişiyim"

Ayrı-ayrılıqda "Pişik" tətbiqi

İnşaat "Pişiklər"

"Pişiklərin" modelləşdirilməsi

Salfet tətbiqi "Pişik"

Muncuq "İndoneziya pişiyi"


^ Bayramın gedişi

Vedalar:

Sabahınız xeyir! Mən məmnuniyyətlə deyirəm:

Sizi yenidən görməyə çox şadam.

Və sizi ora getməyə dəvət edirəm.

Pişiklərin yaşadığı və onların çox olduğu yer.

Və ən çox pişiklər heyrətamiz bir ölkədə yaşayır - Murland. Onun daha az maraqlı şəhərləri var: Koshkograd, Myaukogorsk və Murgorod.

Murqorod sakinləri bizi ziyarətə dəvət etdilər.

^ Pişik kimi geyinmiş uşaqlar içəri girirlər.

Vedalar:İndi biz bu pişiklər şəhərinin mərkəzi meydanındayıq. Düşünürəm ki, səyahətimiz (ekskursiyamız) maraqlı olacaq. Axı, bir pişik minlərlə ildir bir insanın yanında yaşayır, lakin hələ də əsasən sirli və müəmmalı bir məxluq olaraq qalır.

Bu heyrətamiz heyvanların haradan gəldiyi həqiqətən sirrdir, əvvəllər necə yaşayırdılar? Və bu barədə tarixçi pişiklərdən öyrənmək üçün belə bir fürsətimiz var.

Tarixçi Pişik 1:

Pişiklərin tarixi hadisələrlə zəngindir, onların şərəfinə məbədlər ucaldılıb, abidələr ucaldılıb. Onlar zəngin şəkildə dəfn olunublar. Mərhum tanrının sahibləri matəm əlaməti olaraq saçlarını kəsdirib, qaşlarını qırxdırıblar. Misirlilər pişiyin xoşbəxtlik gətirdiyinə inanırdılar. Canlı pişik istisna olmaqla, hər evdə onun təsvirləri və ya gildən və daşdan hazırlanmış kiçik heykəlciklər var idi.

Tarixçi Pişik 2:

Pişiklər üçün qızıl vaxt idi. Misirlilər öz pişiklərinə qızıl yaxalıq taxırdılar ki, onun vasitəsilə sahibini müəyyən etmək mümkün idi. Pişiklər öz sahiblərini ilanlardan, eləcə də təhlükəli xəstəliklər daşıyan gəmirici dəstələrindən qoruyurdular.

Tarixçi Pişik 3:

Orta əsrlərdə Avropada pişik təqib olunurdu, onun cadugər olduğuna, qara pişiklərin bədbəxtlik gətirdiyinə inanılırdı.

Vedalar:İndiyə kimi bir işarə var: “Yoldan qara pişik keçibsə, bəlaya düçar ol”. Və həqiqətən belədirmi, biz əlamətlər toplayandan öyrənəcəyik.

^ Kollektor qəbul edəcək :


  • Şotlandiyada belə bir işarə var: "Eyvanda qara pişik - evdə sərvət".

  • İngilis bir inancda deyilir: "Qara pişik gəlindən uzaqda asqırsa, xoşbəxtlik cavan olacaq."
Vedalar: Belə çıxır ki, qara pişik bütün digər pişiklər kimi xoşbəxtlik gətirir. Axı, insanların pişiklər haqqında bu qədər atalar sözləri və məsəllər ortaya qoyması əbəs yerə deyil. Maraqlıdır ki, pişiklər özləri haqqında bu atalar sözləri bilirlər. İndi yoxlayaq.

  • Pişiyi paltoya vurmayın.

  • Pişik gülür, siçan isə ağlayır.

  • Siz bir pişik satın ala bilməzsiniz.

  • Pişik astanada, siçan küncdə.

  • Pişik yatır və siçanları görür.

  • Pişik evdə deyil - siçanlar azaddır.

  • Bir pişiyi çantada gizlədə bilməzsən.
Vedalar: Və həqiqətən, niyə bu gözəl heyvanları gizlədirsiniz? Bütün dünyada və hər zaman pişikləri ürəkdən sevən çoxlu insanlar olub. İndi də pişik həvəskarlarının sayı azalmır. Müxtəlif ölkələrdə sərgilər keçirilməyə başladı, pişiklərin muzeyləri yaradıldı. Murqorodda belə bir muzey var. Biz mütləq ziyarət edəcəyik. Və burada bizi Pişik bələdçisi qarşılayır.

Tur bələdçisi pişik:

Muzeyimiz hər kəs üçün açıqdır,

Burada pişik yoxdur.

Hamar və tüklü

Hər zövqə və rəngə görə.

Plastikdən hazırlanmış kiçiklər var

Bir az daha - şüşədən,

rezin, metal,

Həm də xəzdən, cənablar.

Muzeyimiz yalnız gün ərzində açıqdır

Buyurun, sizi gözləyirik.

Vedalar: Pişiklərin muzeylərində nə maraqlı eksponatlar var və onlar daim yenilənir. Pişiklər haqqında müxtəlif kitablar və jurnallar nəşr olunmağa başladı, filmlər və televiziya proqramları çəkildi. Mən iki pişik tanıyıram - ev heyvanları haqqında reportaj hazırlayan jurnalistlər.

Jurnalist 1:

Mənim evimdə yaşayır

Mark gözəl Angora pişiyidir.

Mənim üçün o, pişik-isti su şüşəsidir,

Pişik pırıltısı və sızıltısı,

Pişik atlama və pişik rəqsi,

Pişik profili, pişik üzü!

Görünüşümüzdə çox oxşarıq

Çünki biz ailəyik

tüklü ağ pişik

Və tüklü, ağ məni!

Mən pişiklə yatıram, amma pişiksiz

Vəziyyət eyni deyil:

Narahat, tüklü deyil,

Pişik olmadan qaranlıq deyil!

Jurnalist 2:

Pişik xəzdən hazırlanmışdır

Arzulardan və tapmacalardan.

Pişik it deyil

Onun vərdişləri var.

Pişik insanlar tərəfindən icad edilmişdir

İşdən evə gəlmək üçün

Divanda oturaraq ütüləmə

Narahatlıqları unutmaq.

Pişik qaranlıqda hər şeyi görür

Parlaq sarı gözlər

Yumşaq pişik pəncələri

Ancaq yalnız pəncələrlə.

Pişik qəribə bir məxluqdur

Onunla çox çətindir, gülməli deyil.

Mənə belə bir pişik lazımdır!

Pişik xəzdən hazırlanmışdır!

Vedalar: Pişiklər hətta bir çox cizgi filmlərinin qəhrəmanına çevriliblər. Tapmacalarımı kim təxmin edirsə, onların adlarını belə adlandıra biləcək:


  • Dostu tülkü ilə birlikdə Pinokkionu (Bazilio) aldadan pişiyin adı nə idi?

  • Bu pişik balasının adı yalnız xarici it dilində tələffüz olunur (woof)

  • Fermanı həvəslə gücləndirən pişiyin adı nə idi (Matroskin).
Görürəm ki, siz bu personajları yaxşı tanıyırsınız. Və cizgi filmlərini rəngarəng etmək üçün onları animatorlar parlaq şəkildə rənglədilər.

^ Animasiya rəssamları:

Cizgi filmlərinə baxırdıq

Əlbəttə ki, pişiklər haqqında.

Onlar təkrarlana bilərdi

Ardıcıl beş min olduq.

Biz baxmaqdan yorulmuruq

Cheshire pişiyi kimi

ekrandan gülümsəmək

Camaata salam verir.

Matroskin Sharik ilə

Bir yerdə xəzinə axtarır.

Və siçanlar ilə Leopold

Üzüm yığmaq.

Çəkməli pişik və Qarfild

Təbii ki, dostluq etdik

Və rəngləmə səhifələrimizdə

Onlar özlərini orada hiss etdilər.

Biz onları karandaşlarla sevgi ilə rənglədik

Və necə oldu

Siz qərar verin!

Vedalar: Pişiklər populyarlaşdı. Pişik təsviri olan hər hansı bir şey və ya obyekt unikal olur. Pişiklər dizaynerləri və moda dizaynerlərini ruhlandırır. Dəbin ən son yeniliyi haqqında siz modelyerdən öyrənəcəksiniz.

Dəb dizayneri:

Pişiklər bu günlərdə yenidən dəbdədir.

Onları hər yerdə görəcəksən.

Çətirlərdə və saç sancaqlarında.

Həm fincanlarda, həm də nəlbəkilərdə.

Və paltarda - bəli, bəli, bəli,

Siz pişiksiz heç yerdə deyilsiniz.

Mən pişik dizayneriyəm

Bütün dünyada tanınır

Mənim adım Alena Murdur

Mənim GLAMOR kolleksiyam.

Vedalar: Pişiklər çox gözəldir, amma təkcə. Onlar mehriban, insana bağlı, təmizdirlər. Çeviklik. Pişiklərin zərifliyi, ifadəli plastikliyi heyrətamizdir. Bu onlara əla fiziki formada qalmağa və damlarda gəzməyə imkan verir. İndi isə üç idman ustası bütün qonaqlar və şəhər sakinləri üçün isinəcək.

Bədən tərbiyəsi:

Üç pişik damda gəzirdi

Üç pişik Vasili.

Üç quyruğu qaldırdı

Düz mavi səmaya.

Çarşafda pişiklər oturdu

Yuxarı və aşağı baxdı.

Və üç pişik dedi:

"Necə də gözəldir!"

^ Vedalar: Pişiklər hətta sirkdə çıxış edirlər. Onlardan əla gimnastlar yetişir.

Bir pişik - gimnastların çıxışı

Vedalar: Şairlər və rəssamlar pişiklərin gözəlliyini tərənnüm edirdilər. 17-ci əsrdə rəssam Qolfrid Miqnd İsveçrədə yaşayırdı. Müasirləri ona “pişiyin Rafaeli” adını veriblər. O, bütün həyatı boyu yalnız pişikləri çəkib. Onun rəsmləri təsviri sənətin şah əsərləridir.

Müasir rəssamlar onun işini davam etdirərək “Pişik vernisajı” sərgisini açdılar.

Pişiklər birlikdə kəsildi

Və heykəltəraşlıq və rəsm çəkdilər.

Hamısı sənət qalereyasında

Hamınızın görməsi üçün.

Vedalar: Uzun müddət pişiyin bir peşəsi olduğuna inanılırdı - "siçan tutmaq". İndi bu fikir ümidsizcə köhnəlmişdir. Pişiklər əla ifaçılardır. Bunu özünüz yoxlaya bilərsiniz.

^ Skripka Pişiyinin ifası

Vedalar: Bir də pişiklər haqqında nə qədər mahnılar yazılıb. Ancaq pişiklər özləri gözəl oxuyurlar. Hamı onların mart mahnısını eşitdi. Murqorod şəhərində pişiklər bütün il boyu mahnı oxuyurlar.

^ "İki pişik" mahnısı

Vedalar: Gözəl oxudular, ruhlar isindi. Təəccüblü deyil ki, pişiklər ruhi və bədən xəstəliklərinin əla müalicəçiləridir. Əlbəttə, onlar sadəcə insan sevgisinə və hörmətinə layiq yaraşıqlı varlıqlardır.

Hansı pişik cinsidir

Evə aparmalıyam?

Bir dostu bəyənmək

Özümü tapa bildim.

^ Alina:

Mən həqiqətən farslar kimi,

Onların əyri burunları var

Palto uzun və tüklüdür.

Ulduzların qığılcımları kimi parlayır.

Amma qayğıya ehtiyacı var

Belə gözəllik

Onu daramağa çalışın

Burundan quyruğa qədər.

Diqqət çox sevilir

Məni bağçadan gözləyir

Və gözəl mahnı

Mənə mırıldanmaq, mahnı oxumaq.

Dasha:

Sfenkslər - tüksüz pişiklər

Bunu hamı bilir

Və bu cins mənim üçündür,

Çox xoşuma gəldi.

Bir dənə də tükü yoxdur.

Yalnız bir dəri var.

iki böyük qulaq

Bir az kədərli gözlər.

Membran pəncələrində

Çevik üzməyi bacarır

Və mənim pişiyim olacaq

Üzgüçülük üzrə çempion.

^ Vladik:

la perm- cins yenidir

Hər kəsə məlum deyil.

Amma siz onu fərqləndirirsiniz

Görünən problem yoxdur

Kiçik qıvrımlarda yun

məharətlə qıvrılmış

Bir curler nədir

O bilmir.

sığallamaq, öpmək,

Sadəcə sevir

Və seriallar

O, darıxmır.

Daha yaxşı yoldaş

İnanın, tapa bilməyəcəksiniz.

pişik a la perm

Siz başlamaq lazımdır.

^ Lera:

Siyam, siam

Cins çox sərtdir.

Qaralmış ağızda

Asanlıqla oxuyun

ağıllı, gözəl,

Amma ürəyimdə müdafiəsizəm.

Həmişə günahkarınızdan qisas alın.

Mən onu sevirəm, bağışla

Və qoruyuram

Biz əbədi dostuq

Mən bu barədə bilirəm.

^ Sahələr:

Açıq qulaqlı britaniyalı

Nə qədər yaxşıdırlar.

Qızıl gözlərlə

Bu möcüzələr körpələrdir.

Yumşaq kimi xəz palto

Mavi rənglər.

Nə yaxşı

Bu körpənin cinsləri.

Məndə belə bir pişik var

Heç kim daha yaxşı yetişdirmir

Dünyada tapılmayacaq.

Vedalar:

Bütün cinslər yaxşıdır, düzdür və mən nə deyəcəyimi bilmirəm? Hansı pişik almalıyam?

Baxmayaraq ki, dostlar bilirsiniz

Bunu eşitdim...

Hansı cins seçmək lazımdır

Bir ulduz falı ilə lazımdır.

Budur astroloq gəlir

Məşhur Globo pişikdir.

^ Globo - pişik: Pişik, ay və ulduzlarla dost olan sirli bir heyvandır, yəni bir pişik və insanın uyğunluğunu ulduzlar tanıya bilər.

Bürc işarələri olan kartlar təklif edir,

və pişik cinsinin tərs tərəfində.

Vedalar:Əgər evinizdə artıq pişik varsa, siz xoşbəxt insansınız. Əgər bir pişiyiniz yoxdursa, ancaq bir pişiyə sahib olmağı xəyal edirsinizsə, yenə şanslısınız - astroloji ulduz falı düzgün seçim etməyə kömək etdi.

Murqorod şəhəri ətrafında səyahətimizin vaxtı sona yaxınlaşır. Ancaq yaxşı ənənəyə uyğun səfərlərdən hamı həmişə suvenirlə qayıdır. İndoneziyada Bali ustaları qiymətli ağaclardan pişik heykəlcikləri düzəldirlər. Murqorod şəhərinin ustaları isə öz heykəllərini “qiymətli” daşlarla bəzəyirlər. Pişik heykəlciyi ev rahatlığının, evdə isti atmosferin simvolu, qadınlıq, sağlamlıq və uzunömürlülük simvoludur.

Və belə bir fürsətimiz varsa, o zaman pişiklər şəhərinə - Murqoroda qayıtmaqdan xoşbəxt olacağıq.

Vedalar: Gün pəncərədən çıxanda

Və efirin musiqisi səssiz olacaq,

Pişik ürəyinə ümidi qaytaracaq -

Başqa bir dünyanın elçisi.

O, təkəbbürlü, lakin itaətkardır ...

Ruhu və ovucu ona çəkilir ...

Və gün boşa getmədi, şübhəsiz ki,

Kohl axşam bir pişiyi sığallayıram.

Təyyarə mesajla uçur

“Biz sizin səfərinizi gözləyirik. Gavqorod şəhərinin sakinləri»

Bələdiyyə məktəbəqədər təhsil müəssisəsi

uşaq inkişaf mərkəzi - 12 nömrəli uşaq bağçası, Konakovo

Yaradıcı tədqiqat layihəsi

məktəbəqədər uşaqlar ilə

"PİŞİKLƏR DÜNYASI"

Hazırlanmış və həyata keçirilmişdir

Tərbiyəçi MDOU CRR-

12 saylı uşaq bağçası, Konakovo

Dmitrieva Svetlana Aleksandrovna

Layihənin məqsədi:

Uşaqlarda ev heyvanlarına qarşı humanist emosional müsbət, qayğıkeş münasibət formalaşdırmaq.

Layihənin məqsədləri:

Uşaqlarda pişiklərə maraq, pişiklərin həyatı və vərdişləri haqqında daha çox öyrənmək istəyi oyatmaq.
- Ədəbiyyatda, incəsənətdə, oyun fəaliyyətlərində pişik obrazı ilə tanışlıq prosesində məktəbəqədər uşaqların nitqini, təfəkkürünü, yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək.
- Heyvanlarla təhlükəsiz davranış haqqında uşaqların biliklərini təkmilləşdirmək.

Yüklə:


Önizləmə:

Pişiklər layihəsi haqqında nə bilirik.

Layihənin müddəti: qısa müddət.

Layihə növü : koqnitiv, yaradıcı.


Layihə iştirakçıları: böyük qrupun uşaqları, müəllimlər, valideynlər.

Uyğunluq:

Müasir cəmiyyətdə hər bir ailənin ev heyvanı saxlamaq imkanı yoxdur, buna görə də uşaqlar pişiklərlə düzgün ünsiyyət qurmağı bilmirlər, heyvanlara məhəbbət tərbiyə etmək üçün şərait yoxdur.

Layihənin məqsədi:

Uşaqlarda ev heyvanlarına qarşı humanist emosional müsbət, qayğıkeş münasibət formalaşdırmaq.

Layihənin məqsədləri:

Uşaqlar üçün :

Uşaqlarda pişiklərə maraq, pişiklərin həyatı və vərdişləri haqqında daha çox öyrənmək istəyi oyatmaq.
- Ədəbiyyatda, incəsənətdə, oyun fəaliyyətlərində pişik obrazı ilə tanışlıq prosesində məktəbəqədər uşaqların nitqini, təfəkkürünü, yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək.
- Heyvanlarla təhlükəsiz davranış haqqında uşaqların biliklərini təkmilləşdirmək.
- Uşaqlara heyvanlara qulluq haqqında maarifləndirmək.

Tərbiyəçilər üçün:

Uşaqların pişiklərə idrak marağının formalaşması üçün şərait yaradın (görünüş, vərdişlər, saxlanma şəraiti, pişiklə oyunlar),
bədii söz, illüstrasiyalar, pişiklər haqqında şəkillər.
- Uşaqların və valideynlərin pişik haqqında bilik səviyyəsini üzə çıxarmaq. Layihədə uşaqların və böyüklərin fəal iştirakı üçün motivasiya əsasının yaradılması.

Valideynlər üçün:

Pişiklər haqqında bəzi qeydlərin seçimi "Pişik Cinsləri", "Pişik Günü", "Mart Pişik Günü"
- Baş qəhrəmanın pişik olduğu uşaqlarla bədii ədəbiyyat oxumaq.

Gözlənilən nəticələr:
Uşaqlar üçün

Uşaqlarda heyvanlara (pişikə) yaxşı münasibətin artırılması
- Əsas personajların pişiklər olduğu yeni bədii əsərlərlə tanışlıq.

Hazırlıq mərhələsi.

1. Uşaqlarla heyvanlar (pişiklər) haqqında söhbət
3 sual modeli,
Pişiklər haqqında nə bilirik, pişiklər haqqında nə bilmək istəyirik, pişiklər haqqında haradan öyrənə bilərik.

2. - "Kitab" - kitablara, pişik cinslərinin ensiklopediyalarına baxın.
- "Nağıl" - bədii ədəbiyyat oxumaq.
- "Valideynlərinizdən soruşun" - "Pişikiniz nəyi sevir?", "Pişikiniz nəyi bəyənmir?"
- "Çəkiliş üçün albom" - eskizlər, pişiklərin rəsmləri, modelləşdirmə.
- "Kompüter, TV" - pişiklər haqqında məqalələr, hekayələr, müxtəlif məlumatlar.

3. Məlumat. Layihədə valideynlərin iştirakı.

4. Qrupda inkişaf edən mühitin yaradılması.
- Kitab Mərkəzi - bədii ədəbiyyat (rus xalq nağılları, uşaq mahnıları, şeirlər, dünyanın digər xalqlarının nağılları, yazıçıların pişiklər haqqında hekayələri), hekayə tərtib etmək üçün şəkil diaqramları, dil bükmələri, pişiklər haqqında deyimlər

Təsviri sənət mərkəzi - karandaşlar, karandaşlar, boyalar, quaş, kağız, karton, rəngləmə kitabları, pişiklərin konturları, plastilin, modelləşdirmə sxemləri, pişiklərin çəkilməsi. Pişiklərin şəkli.

Təbiət Mərkəzi - nümayiş materialı "Ev heyvanları", "Vəhşi heyvanlar", didaktik oyunlar "Kim harada yaşayır?", "Heyvanı bəsləyin".

İdrak mərkəzi - "Naxış düzəlt" öyrədici oyun, lövhədə çap oyunu "Count - ka", d / oyunlar "Gizlənənləri tapın?", "Hissələrdən şəkil toplayın", - Bədən Tərbiyəsi Mərkəzi: açıq oyunlar üçün maskalar, halqalar , atlama ipləri, toplar.

II mərhələ.
- Uşaqların biliklərinin həcmini, maraqlarını öyrənin, gün, həftə ərzində birgə fəaliyyət perspektivlərini müəyyənləşdirin,
- Layihənin icrasına başlamaq.
Əsas sual. Biz itmiş pişik balasını tapdıq. Kim olduğunu bilmir. Nə aciz pişik balası!
Uşaqlar onun kim olduğunu, nə yediyini, harada yaşadığını, kimin dostu və kimin düşmən olduğunu anlamağa kömək etmək qərarına gəlirlər. Pişik balasına bir ad verin.

Təhsil sahələrinin bölmələri, mövzular, materiallar.

koqnitiv inkişaf.

Söhbət "Pişik kimdir"
Məqsəd: Uşaqlara bir ev heyvanı kimi bir pişik, onun görünüşü, dad üstünlükləri haqqında məlumat vermək.

Söhbət "Haradan gəldin, pişik?"
Məqsəd: Uşaqların pişiyin ən yaxın vəhşi qohumları haqqında biliklərini ümumiləşdirmək və dərinləşdirmək, bir insanın pişiyi necə əhliləşdirməsi haqqında əfsanəni danışmaq.

D / oyun “Kim harada yaşayır? »

D/oyun "Gizləyəni tapın", "Hissələrdən şəkil toplayın".

labirintlər "Pişik balasına ev tapmağa kömək et."

Sosial-kommunikativ inkişaf

Söhbət "Ev pişiklərinə qulluq"
Məqsəd: Uşaqların heyvanlara qulluq qaydaları haqqında biliklərini zənginləşdirmək və dərinləşdirmək.

Söhbət "Pişik cinsləri"
Məqsəd: Pişiklərin müxtəlifliyi, yetişdirilən pişiklər, eləcə də köhnə, lakin daha az sevimli və ağıllı olmayan pişiklər haqqında danışmaq.
Pişiklərin cinslərini ayırd etmək bacarığını formalaşdırmaq.

Danışmaq “Tanış olmayan heyvanlarla necə davranmalı” (pişiklər) Tanımadığı heyvanlarla təmasların təhlükəsi, onların təcavüzü zamanı davranış qaydaları haqqında fikir vermək.

Oyunla maraqlanın"Baytarlıq Klinikası" Uşaqlarda baytarlıq peşəsinə maraq oyatmaq, heyvanlara qarşı həssas, diqqətli münasibət, həssaslıq, ünsiyyət mədəniyyəti tərbiyə etmək. Oyun vəziyyəti: xəstə heyvanlar (pişiklər) baytarlıq klinikasına gətirilir və ya gətirilir.

Nitqin inkişafı

Hekayə oxumaq Dmitriev "Evsiz pişik". Heyvanlarla təmasların təhlükəli ola biləcəyi barədə elementar fikirlər formalaşdırmaq.

Oxumaq K. Paustovski "Pişik - oğru".

Uşaqlarda mətni diqqətlə dinləmək həvəsini oyatmaq, oxunan əsərin mənasını anlamağa kömək etmək.

V. Suteyevin “Kim miyavladı?” nağılının oxunması.Nağılı təqdim edin, əsas personajları vurğulayın, nağılın məzmununun ardıcıllığını aydınlaşdırın, uşaqlara nağılın başlanğıcını, ortasını və sonunu təyin etməyə kömək edin.

Qrupa "Pişik ilə pişik" şəklini təqdim edin.Şəkildə uşaqları maraqlandırmaq üçün diqqətlə nəzərdən keçirməyi, heyvanların yerini müəyyənləşdirməyi, pişikləri, ana - pişiyi təsvir etməyi təklif edin, aktiv lüğət inkişaf etdirin.

uşaq mahnılarını əzbərləmək"Kisonka-Murysonka", "Pişik-Pişik"

D/oyun "Kim qışqırır?"

Bədii və estetik inkişaf.

"Murkanın ad günü" rəsm. Tapşırıqlar:Rəsm bacarıqlarını qeyri-ənənəvi bir texnika ilə birləşdirmək - təsvir olunan obyekti, görünüşünün xarakterik toxumasını (həcm, tüklülük) ən parlaq şəkildə çatdırmağa imkan verən sərt bir fırça ilə vurmaq. Rəsm edərkən fırçanı düzgün tutmaq qabiliyyətini möhkəmləndirmək üçün fırçanın ucunda boya götürün, sonra kağız üzərindəki artıqlığı çıxarın və qələmlə çəkilmiş xətt və ya forma boyunca sərt bir fırça ilə soxun, böyük çəkin, şəkli düzün. vərəqin ölçüsünə görə. Ev heyvanları haqqında bilikləri genişləndirin, onlara sevgi aşılayın. Uşaqların yaradıcı təxəyyülünü inkişaf etdirmək, yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişafı üçün şərait yaratmaq.

Uşaqları heykəltəraşlıq etməyə həvəsləndirin"Kitty"
Bir pişik heykəlciyi heykəltəraşlıq qabiliyyətini inkişaf etdirin, müxtəlif modelləşdirmə üsullarından istifadə edin (yayma, yuvarlama, uzatma, yapışdırma, çimdik). Uşaqların yaradıcılığını, təxəyyülünü inkişaf etdirin.

Uşaqlara rəngləmə səhifələri təklif edinheyvanlar (pişiklər) haqqında. Obyektlərin konturundan kənara çıxmadan rəngli karandaşlarla rəngləmə ilə məşğul olun.

Qrupa 2D teatrı əlavə edin"Kim dedi miyav?" Tanış ədəbi əsər əsasında sadə süjetləri ifa etmək, obrazı təcəssüm etdirmək üçün müvafiq intonasiyadan, üz ifadələrindən istifadə etmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Fiziki inkişaf.

Açıq hava oyunları "Sərçələr və pişik", "Pişik və siçanlar".

Sağlamlığa qənaət edən texnologiyalar:

Paltar sancaqları ilə barmaq gimnastikası.

"Axmaq pişik güclü dişləyir" - incə motor bacarıqlarını, ritm hissini inkişaf etdirmək, yavaş sürətlə aydın, əlaqələndirilmiş hərəkətlərin performansını birləşdirmək.

Musiqi müşayiəti olmadan loqarifmik məşq. "Pişik balonu şişirdi."Hərəkətləri uşaq qafiyəsinin sözləri ilə əvvəlcə yavaş, sonra sürətlənmiş bir sürətlə əlaqələndirmək bacarığını formalaşdırmaq.

Psixogimnastika.

"Mən və heyvan ". Pantomimik hərəkətləri inkişaf etdirin, qarının nəzərdə tutulan görüntüsünü çatdırın, bir hərəkətdən digərinə keçin.

Nəfəs alma məşqləri və "Teaser" və ya "Heyvanı təsvir et" oyunları.Uzun bir ekshalasiya ilə hecaların tələffüzü ilə nitq nəfəsini inkişaf etdirin. Yetkinlər qafiyəni tələffüz edir, uşaq isə heyvanları səsləri və hərəkətləri ilə təsvir edir.

İstirahət məşqi. "Tənbəl pişik"Musiqi müşayiəti ilə istirahət üsullarını birləşdirmək. Hərəkətlər: əllərinizi yuxarı qaldırın, sonra irəli uzanın, pişik kimi uzanın. Bədənin necə uzandığını hiss edin. Sonra "a" səsini tələffüz edərək əllərinizi kəskin şəkildə aşağı salın.

Xülasə.

Viktorina "Ev heyvanları".

Uşaqların ev heyvanları haqqında biliklərini möhkəmləndirmək; təfəkkür, yaddaş, diqqət, yaradıcılıq inkişaf etdirmək; təbiətə və başqalarına qayğıkeş, diqqətli münasibət tərbiyə etmək.

Layihənin təhlili:
Tərbiyəçilər, uşaqlar, valideynlər fəal iştirak etdilər: onlar çəkdilər, heykəltəraşlıq etdilər, pişiklər haqqında maraqlı məlumatlar axtardılar.
Bədii ədəbiyyat, ensiklopediyalar seçilib. Pişiklərin seçilmiş şəkilləri. "Pişiklərin cinsləri" albomu yaradılmışdır.
Onlar bir mövzu yaratdılar - uşağın şəxsiyyətinin formalaşmasına və onun yaradıcı inkişafı imkanlarına təsir edən inkişaf edən mühit. Uşaqlar həqiqətən pişik çəkməyi, onlarla oynamağı, "pişiklər" ilə oyunlar hazırlamağı sevirlər.

Valideynlərlə iş.
Valideynləri uşaqları ilə birlikdə təklif edirik:
1. pişiklərə baxmaq (evdə, küçədə):
Pişik necə və nə yeyir?
necə yeriyir və tullanır
Kiçik heyvanları necə ovlamaq olar
- pişiklərə necə qulluq etmək, onlarla oynamaq,
- özünü və körpələrini necə yalayır.
2. Müxtəlif mənbələrdən məlumat toplamaq (şeirlər, mahnılar, tapmacalar, işarələr)
3. Şəkillərdən, çertyojlardan istifadə edərək layihənin mövzusunda hekayə hazırlayın.
4. Qrupa pişiklər haqqında maraqlı gördükləri hər şeyi, eləcə də sərgi üçün oyuncaq, pişik heykəlciyi gətirin.

Ərizə

Pişiklər haradan gəldi?

Min illər boyu bizdən uzaq olan o uzaq dövrlərdə Misirə ilk əhliləşdirilmiş və əhliləşdirilmiş pişiklər Afrikadan ən qədim əyalətdən - Nubiyadan gətirilmişdir. Bu ilk ev pişiyi çöl pişiyi də adlandırıldığı üçün vəhşi Nubian və ya Liviyadan gəlir.

Pişiklər insanları öz müstəqillikləri ilə cəlb edirdi - eyni zamanda məhəbbət sevgisi. Həm həyatda, həm də elmdə balaca tüklü dostların böyük rolu olub. Bununla belə, pişiklərin pişiklərin bir növü və cinsləri kimi tədqiqi yalnız 19-cu əsrin sonu və 20-ci əsrin əvvəllərində başlamışdır.

Bu gün dünyada təxminən 500 milyon ev pişiyi var. Bununla belə, sakinləri ev pişikləri ilə tanış olmayan ölkələr (Peru, Qabon) var.

Pişiklərə Avropa kralları, Yaponiya və Çin imperatorları pərəstiş edirdilər. Çox vaxt pişiklər görkəmli yazıçıların əsl dostları olurlar. Ernest Heminqueyin 30-a yaxın, Mark Tvenin isə 10-a yaxın pişiyi olduğu məlumdur. Bu heyvanların əsrarəngiz lütfü bir çox sənətkarı ilhamlandırdı.

"Ən kiçik pişik belə bitmiş şah əsərdir"

Leonardo da Vinçi

pişik - bu, qədim zamanlardan insanın yanında yaşayan heyvanlardan biridir. Ancaq pişiklərin nə olduğunu heç düşünmüsünüzmü? Əlbəttə ki, tez cavab verə bilərsiniz - fərqli. Düzdür, həqiqətən də çoxları var və fərqlidirlər.

Pişiklər və pişiklər nədir?

Pişik və pişiklərin, eləcə də itlərin öz cinsləri, cinsləri və klubları var. Amerika Pişik Həvəskarları Assosiasiyasına görə, 40 cins tanınır və rəsmi qeydiyyata alınır. Bütün pişik cinsləri dörd növə bölünür. Pişiklərin hansı növləri olduğunu daha ətraflı nəzərdən keçirək. Ən qeyri-adi olanlardan başlayaq.

Tüksüz pişiklər. Onlara sfenkslər də deyilir və Kanada və Meksikalılara bölünür. Təbiətinə görə sfenkslər olduqca şıltaqdır, bəzən hətta yad insanlara qarşı aqressivdirlər. Ancaq sfenkslərin fərqli bir xüsusiyyəti qisasçılıq və aqressivliyin tam olmamasıdır.

Tüksüz pişiklər. Bu pişik növünün ən parlaq nümayəndəsi haqlı olaraq möhtəşəm İngilislər hesab edilə bilər (British Shorthair cinsin rəsmi adıdır). Bunlar pişiklər arasında aristokratlardır. Onların hörmətli görünüşü çoxlarını valeh edir. Bəs toxunuşda yumşaq təmtəraqlılığı xatırladan "ikiqat" palto (alt və kölgə eyni dərəcədə inkişaf etdirilmişdir) haqqında nə demək olar! Və rəng müxtəlifliyi! Bunlar boz-mavi İngilis, qara və dumanlı, "şinşilla", şokolad, yasəmən və hətta naxışlı rənglərdir. Pişik deyil, zövq!

Yarı uzun saçlı. Bu çox mehriban və maraqlanan pişiklər qrupuna türk, norveç, yenot, men (Manks ilə qarışdırılmamalıdır, bu cinsin doğulduğu yer olan İnsan Adası adından sonra. Bu qısa tüklü pişiklərin bir xüsusiyyəti quyruğun olmaması) vəsibir . Burada cinsin bir neçə görkəmli nümayəndəsini qeyd edə bilərsiniz. Əvvəla, bu, hər kəsin sevimli və ən məşhur cinslərindən biridir - Sibir. Bu pişiklər yüksək zəka, incəlik və açıq bir şəxsiyyət ilə seçilir. Cinsin unikallığı - "Sibirlilərin" möhtəşəm xəzi praktiki olaraq allergiyaya səbəb olmur.

Uzun saç . Bu qrup fars, Pekin, Kumer və Bali pişikləri ilə təmsil olunur. Xarici görünüşün fərqli bir xüsusiyyəti, kütləvi bir baş üzərində yastı bir burun və uzun (15 sm-ə qədər), qalın saçlardır. Farslar həm də çox balanslı xarakter və ünsiyyətcilliklə seçilirlər, lakin eyni zamanda çox həssasdırlar.

Və nəticədə, başqa bir çox maraqlı sual, pişiklərin hansı rənglərə sahib olmasıdır. Və cinsləri deyilə biləcəyi kimi - fərqlidir. Əgər saf cins pişik və ya pişik almaq qərarına gəlsəniz, hamısı cins standartlarından asılıdır. Yaxşı, əgər evinizdə sadəcə tüklü bir ev heyvanının görünüşü nəzərdə tutulursa, onun rənginin nə fərqi var. Əsas odur ki, o, favoritdir.

Pişiklər haqqında hər şeyi bilirikmi? Bəli, bilirik ki, bu heyvanlar qeyri-adi dərəcədə zərifdirlər, mırıldamağı və mənzil boyu sahiblərini izləməyi sevirlər. Bununla belə, pişiklərin heyrətamiz qabiliyyəti bununla bitirmi? Əlbəttə yox. Həm elm adamları, həm də bir çox pişik sahibləri bu dördayaqlı pişiklərin çox maraqlı qabiliyyətlərini bilirlər.

Çoxları tez-tez pişiklərin qeyri-adi müalicəvi qabiliyyətləri haqqında danışırlar. Həqiqətən, bəzi məkrli xəstəliyə dəyər (məsələndiş ağrısı və ya migren) sahibinə qalib gəlmək üçün sadiq bir ev heyvanının sadəcə gəlib ağrılı yerə uzanması lazımdır. Və sahibləri ağrının getdiyini iddia edirlər. Bu, insanların özünün özünü hipnoz etməsindən və ya başqa bir şeydən qaynaqlanır, bilinmir. Bununla belə, felinoloqlar pişik kürkünün bir maraqlı xüsusiyyətini aşkar etdilər. Güman edilir ki, bir çox cinsin yunu sürətli sağalmağa kömək edən müəyyən impulslar keçirməyə qadirdir.

Pişiklərin daha az heyrətamiz mistik qabiliyyəti onların heyrətamiz vestibulyar aparatıdır, bunun sayəsindəpişik istənilən hündürlükdən yıxılır , düz ayaq üstə düşür. Maraqlıdır ki, bu qabiliyyət yalnız pişik ailəsinin nümayəndələrinə məxsusdur.

haqqında danışaq pişiklər necə gözəl görür və eşitmək. Bir pişik tanış insanı 100 metrə qədər məsafədən tanıya bilər. Onların heyrətamiz eşitmə qabiliyyəti haqqında nə deyə bilərik. Hərbi bazada yaşayan bir pişikin düşmən təyyarələrinin yaxınlaşmasını radarlar tərəfindən təyin edilməmişdən çox əvvəl eşitdiyi (və ya hiss etdiyi) məlum bir hadisə var. Eyni zamanda, o, hirslə quyruğunu yerə döydü və daim mərmilərdən sığınacaq yerə qaçdı.

Pişiklər uzun müddətdir ki, gecə görmə haqqında danışırlar. Bu, əslində təəccüblü deyil, çünki bu heyvanlar mahiyyətcə ovçudur və onların yaxın vəhşi qohumları hələ dəyemək sırf oyuna ovlanır.

Pişiklərin maraqlı mistik qabiliyyətlərindən danışarkən, onların kosmosda və ərazidə oriyentasiyasını qeyd etməmək olmaz. Pişiklərin və onların sahiblərinin iştirak etdiyi bir çox təcrübələr göstərdi ki, pişiklər evlərindən on kilometrlərlə uzaqda olsalar belə, evlərinə yol tapa bilirlər. Çoxları bu qabiliyyəti telepatiklə əlaqələndirir, bu da olduqca mümkündür.

Felinologiya sahəsində tədqiqatlarda fəal iştirak edən bəzi parapsixoloqlar iddia edirlər ki, pişiklər təkcə telepatiya deyil, həm də uzaqgörənlik hədiyyəsinə malikdirlər. Hətta bu fenomenin kifayət qədər sübutu var. İkinci Dünya Müharibəsi zamanı pişiklərin öz sahiblərini qaçılmaz bombardman haqqında xəbərdar etmələri çox yaygın idi, bu da vaxtın doxsan faizi bir çox insanın həyatını xilas etdi. Eyni zamanda, bir çox ölkələrin hakimiyyət orqanları pişiklər üçün “Biz də Vətənə xidmət edirik” adlı xüsusi hərbi mükafat təsis ediblər.

Sehrbazlar və ekstrasenslər paranormal dünya ilə ünsiyyətdə pişiklərin sehrli və müalicəvi qabiliyyətləri haqqında daim danışırlar. Onlar iddia edirlər ki, bu heyvanlar ruhları görür və onlara birmənalı reaksiya verirlər. Bəzən heyvanlar dirilər dünyası ilə ölülər dünyası arasında vasitəçi kimi çıxış edirlər. Heyvan sahibinin yaxın ölümünü hiss edərsə, onun yanına gələ bilər və bu barədə onu xəbərdar etməyə çalışır. Bir pişiyin qocalar evində yaşadığı və bir otaqda və ya palatada görünməsi diz üstə oturduğu biri üçün pis bir əlamət hesab edildiyi məlum bir hadisə var. Həqiqətən, bu pişiyin ziyarət etdiyi hər kəs onun ziyarətindən sonrakı günlərdə öldü.

Pişiklərdən super varlıqlar kimi danışırıqmı? Məncə, bəli. Bəlkə də bu heyvanlar nə vaxtsa dünyanı xilas etməyə çağırılır. Axı kim bilir dünya bizim üçün fövqəltəbii daha nələr hazırlayıb.

İstirahət zamanı pişiyin mövqeyinə görə ətraf mühitin istiliyini öyrənə bilərsiniz. Pişik sıx bir topda bükülürsə, bu, kifayət qədər soyuq olduğunu, tənbəl uzanırsa, isti olduğunu göstərir. Burnunu gizlətsə, hamımızın bildiyi kimi, indikindən daha soyuq olacaq.

Pişik isti damda gəzə bilər.

Nəticə.

Oh, dünyada nə qədər pişik var,

sən və mən onları heç vaxt saymayacağıq.

ürəyim şirin noxud xəyal edir,

və mavi ulduz çalır.

Pişikləri sevin! Onların qayğısına qalın! Biz əhliləşdirənlərə cavabdehik!

Bir pişik haqqında nağıl

Bir vaxtlar Maruska adlı bir pişik var idi. Onun sahibləri var idi: bir otaqlı mənzildə sıxışan anası və qızı. Ancaq pişik onların şərtlərini qətiyyən məhdudlaşdırmadı. Maruska həlim və itaətkar idi və axşamlar balaca qıza yuxulu mahnılar oxuyurdu. Qız onun dinc gurultusu altında tez yuxuya getdi, yumşaq bədəni ilə pişiyi qucaqladı.

Pişiyin gözəl yaşıl gözləri var idi və tükləri müxtəlif rəngli ləkələrə boyanmışdı. Budur, yan tərəfdə pişik paltosunun üstündə qırmızı ləkə gizlənirdi və onun yanında kiçik bir qara ləkə yuvalanırdı. Maruskanın paltarında ora-bura ağ, boz, qara, qəhvəyi və qırmızı ləkələr titrəyirdi. O da öz növbəsində kürkünü təmiz saxlamağa çalışır, daim dili ilə özünü yuyur.

Səhər Maruska mətbəxdə sahiblərini gözləyirdi. O, bir az süd içmək və dadlı balıq yemək istəyirdi. Mehriban sahibə onun üçün bir qab təzə süd tökdü və növbəti boşqaba kiçik bir balıq qoydu. Pişik Maruska məmnuniyyətlə yeməyə başladı. Yeməkdən sonra onun tüklü çənəsində süd damcıları qaldı. Qız ona şən güldü və ev heyvanının ağzını dəsmal ilə sildi.

Beləliklə, Maruskanın günləri dinc və sakit keçdi. O, sahiblərinin sevgi və qayğısından, asan həyat tərzindən həzz alırdı. Nadir hallarda pişiyi əsəbiləşdirən hadisələr baş verirdi, amma bir gün ...

Çevik bir quş pəncərənin üstündə onlara uçmağı vərdiş etdi. Qız evlərində yeni qonağı gördü və pəncərənin üstünə günəbaxan tumları, sonra çörək qırıntıları, sonra darı tökməyə başladı. Quş daha tez-tez uçmağa başladı. Ancaq ehtiyatla yeyirdi: pəncərədən kənarda otaqda baş verənləri daim izləyirdi. Otaqda çaşmış bir Maruska açıq-aşkar təəccüb və maraqla quşa baxdı.

Quş gələndə pişik nədənsə qəribə hiss etməyə başladı: saçları bir az qalxdı, pəncələri dartıldı, qulaqları ov qulağına çevrildi, gözləri durbin kimi oldu, dayanmadan çöldə baş verənləri izlədi. pəncərə. Maruska özündə qeyri-adi bir güc artımı hiss etdi. Pəncərənin kənarına tullanıb həddən artıq həyasız quşu tutmaq istədi. Pişik özü də ona nə baş verdiyini anlamırdı. Tez-tez o, sadə qısqanclığın onu boğduğundan şübhələnirdi, lakin onu ləzzətli yeməklərlə ərköyün edən və səxavətli olan sahiblərinin isti və məhəbbətini yeni güclə hiss edərək, bunun heç də qısqanclıq olmadığını, tamamilə fərqli bir şey olduğunu başa düşdü. qanını çox həyəcanlandırır.

Maruska quşun hər gəlişini səbirsizliklə gözləyirdi. Nəhayət ki, qərara gəldi, o, balaca qonağa daha yaxından baxmaq üçün pəncərənin ventilyasiyasına tullandı. Quş çox keçmədi. O, sürətlə pəncərəyə endi və gözlərində parıltı ilə ona baxan pişiyə baxdı:

Çigirk-çi-gi-girk, - quş cingildədi. - Salam, pişik. Mən titmouse, sənin adın nədir?

Quş pişiyə tərəf dönərək bir gün əvvəl mehriban bir məşuqənin ona qoyub getdiyi yeməyi cəld öpməyə başladı.

Mur miyavladı, pişik mırıldandı. - Salam, Titmouse Bird, mənim adım Maruskadır və mən səni tutmaq və səninlə oynamaq istəyirəm.

Çi-gi-girk, quş cıvıldadı. - Etməyə dəyməz. Mən səndən bir az qorxuram. Görün pəncələriniz nə qədər böyükdür və onların üzərində elə iti pəncələr var! Nazik tüklə örtülmüş kövrək bədənimi zədələmədən mənimlə oynaya bilməyəcəksən!

Miyav, pişik mırıldandı. - Necə? Və həqiqətən səni tutmaq istəyirəm!

Pişik və quş danışarkən Titmouse Quş pəncərədən onun üçün hazırlanmış demək olar ki, hər şeyi yeyə bildi. Pişiyə məkrli baxışla baxan quş pəncərədən qanad üstə qalxıb uçdu. Maruska çaşqın halda onun arxasınca baxdı.

Maruska quşla növbəti görüşü səbirsizliklə gözləyirdi. Əvvəlcədən pəncərəyə qalxdı, məharətlə pəncərənin üstünə tullandı və böyük gərginliklə ətrafda baş verənlərə baxdı. Və ətrafda həyat var idi. Təravətli küləyin nəfəsində zərif yellənən həyətdə iri ağaclar bitmişdi. Çəmənliklərdəki yaşıl otlar günəşdə zümrüd sıçramaları kimi parıldayırdı. Səma həyəti yalnız bəzən ağ, şəkərli buludların üzdüyü mavi yorğanla örtürdü ...

Maruska bir an düşündü. Zaman dayandı deyəsən. O, özünü çox yaxşı və sakit hiss edirdi. Təbiətin bənzərsiz rəngləri onu daimi narahatlıqdan çıxarıb, zamanın gedişini ləngidirdi. Maruska sakitcə mırıldandı.

Birdən bir quş pəncərənin üstünə qondu. O, hiyləgərcəsinə mürgüləyən pişiyə baxdı, sabitlik üçün qanadlarını çırpdı və yeməyə başladı. Maruska canlandı. Bu dəfə o, Titmouse Quşu ilə danışmağa başlamadı, amma qəfildən pəncərədən pəncərənin üstünə atladı.

Chi-gi-girk! - quş qışqırdı. O, az qala onu tutan pişiyin cəsarətli pəncələrindən xilas ola bildi və deyəsən, göy-mavi yorğanın tam ortasına uçdu. Təhlükəli miyavlayan Maruska evin yaxınlığında yerə yıxıldı. İkinci mərtəbədə yaşaması yaxşıdır: payız qısa və ağrısız idi. Maruska ön pəncələrinə endi və yerində oturdu. Təzə otların içinə düşdü. Ətrafda yaşıllıq qoxusu. Onsuz da pişiyin həssas qoxusu daha da gücləndi, çəhrayı burun naməlum qoxuları içinə çəkməyə başladı. Maruska dandelionun zərif qoxusunu tutaraq ağır asqırdı.

Bəs indi nə var? Maruskanın ürəyi çox, çox bərk döyünürdü. O, təkdir, sevən sahiblərindən uzaq, yeməksiz, bir növ yaşıl otların içində! Pəncələri yerə kirləndi və xəz paltosuna bir dəstə xırda ləkələr qoydu! Maruska kədərlə miyavladı.

Bu vaxt pişik sahibi olan bir qız mağazadan qayıdırdı. O, şən mahnı oxuyaraq sakitcə yol boyu gedirdi. Qız əlində balaca bir çanta tutmuşdu. Otda gileyli miyov səsini eşidən qız ətrafa baxdı və Maruskanın əyildiyini gördü. Qorxuya düşən sahibə bədbəxt quş ovçusunu qarşılamağa qaçdı. Maruskanı yerdən qaldırıb ürəyinə sıxdı:

Marusenka, sən niyə beləsən. hara qaçmısan? Əzizim, indi səni evə aparacağam.

Qızla pişik evə getdilər. Mənzildə sahibə pişiyi yaxşı yedizdirdi, sonra xəzindəki kirləri xüsusi fırça ilə daraymağa başladı. Maruska başına gələnlərdən bir qədər titrədi, amma qızın istiliyini və qayğısını hiss edərək tez sakitləşdi. Maruska ancaq təəssüflə pəncərəyə baxdı: indi onun üzərindəki pəncərə yarpağı möhkəm bağlanmışdı.

Biblioqrafiya

1 . en.wikipedia.org wiki/Pişik cinsləri

  • Pişiklər. Tətbiqi İncəsənət Texnologiyaları Ensiklopediyası - Samara: Təhsil Ədəbiyyatı Nəşriyyatı, Fedorov Nəşriyyatı / 2006.
  • Pişiklər: ensiklopediya Michael Pollard: trans. ingilis dilindən. P.S. Ripinskaya.-M.: AST: Astrel, 2009.

  • Oxşar məqalələr